top of page

Zanimljivo, naučno, poučno

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. I’m a great place for you to let your users know a little more about you. If you want to delete me just click on me and press delete.

RUŽA VJETROVA U BOKI

 

Prosmatramo li ružu vjetrova u našem priobalju možemo naći slijedeće vjetrove:
N – TRAMONTANA: vrsta bure što puše otprilike sa sjevera;
NE – BURA: jak i nagao vjetar što puše u udarima iz hladne unutrašnjosti  prema moru, najčešće iz smjera NNE do ENE;
E – LEVANAT: prolazni lokalni vjetar umjerene jačine;
SE – JUGO: topao i vlažan vjetar, stalne jačine i smjera. Puše iz smjera ESE do SSE, zavisno o reljefu obale
S – OŠTRO: najčešće kratkotrajni prolazni vjetar:
SW – LEBIĆ: puše najčešće nakon juga, ne traje dugo i često puše olujnom jačinom;
W – PUNENAT: puše rijetko, ponekad olujnom jačinom, stvarajući problematične valove u kanalima;
NW – MAESTRAL: nastaje kao posljedica razlike pritiska  između Azorske anticiklone i Karači-depresije. Izraženiji je na južnom Jadranu te ima redovni dnevni hod.

NAJVEĆA DUBINA ZALIVA 67,96 METARA

Autor Radio Kotor
02.10.2012

 

Stručnjaci Hrvatskog hidrografskog instituta iz Splita i Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju iz Podgorice su u okviru IPA projekta „Zajednička promocija i unaprijeđenje nivoa sigurnosti nautičkog turizma u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i na Crnogorskom primorju“, izmjerili novu najveću dubinu Bokokotorskog zaliva koja iznosi 67,96 metara. „Za mjerenje u podmorju jugozapadno od mjesta Dražin vrt, na istraživačkom brodu „Hidra“ korišćena je najsavremenija oprema, odnosno višesnopni dubinomjer čija je trenutna vrijednost na tržištu oko 600 000 eura“, rekao je danas Radio Kotoru poručnik bojnog broda Branislav Gloginja.
On je kazao da je podmorje u blizini Perasta i Dražinog vrta vrlo zanimljivo za sve vrste hidrografskih, hidroloških, geoloških i bioloških istraživanja, te da je na ovom lokalitetu primijećen veliki broj vrulja, odnosno izvora slatke vode koji se nalaze ispod površine mora i predstavljaju speleološke objekte.
Podsjetimo, dosadašnja najveća zabilježena dubina u Bokokotorskom zalivu iznosila je 64 metra.

MLETAČKE FORTIFIKACIJE U BOKI NA LISTI SVJETSKE BAŠTINE 

 

Cetinje

31. 01. 2013.

Autor teksta: Radio Dux

Ministar kulture u Vladi Crne Gore Branislav Mićunović, susreo se juče na Cetinju sa veleposlanikom Republike Italije Serđom Barbantijem i tom prilikom razgovarali su o realizaciji inicijative za transnacionalnu kandidaturu za upis Mletačkih fortifikacija na UNESCO Listu svjetske baštine, što je zajednički projekat Crne Gore, Italije i Hrvatske.

Na jučerašnjem sastanku ministar Mićunović je predao veleposlaniku Brabantiju pismo kojim se potvrđuje učešće i prijedlog kandidovanih lokaliteta Crne Gore u ovom veoma značajnom projektu za valorizaciju kulturnog nasljeđa tri zemlje.

Lokaliteti koje Crna Gora učešćem u ovom projektu kandiduje za UNESCO Listu su Kotor i Herceg-Novi.

WEB PORTAL-ŠKOLJKE BOKE

Autor: Radio Kotor

3.02.2013.

Na sajtu www.skoljkeboke.com  uz  promotivni film o P.J. "Školjke Boke" prvom i za sada jedinom uzgajalištu ostriga u Crnoj Gori, izgrađenom na principima održivog razvoja, možete pogledati i video-savjete čišćenja, čuvanja i otvaranja školjki. Uz poruku da je sve otvorene školjke, kao i one neprijatnog mirisa, zabranjeno konzumirati, vlasnik uzgajališta Nevres Đerić na svom sajtu praktično predstavlja sve finese bez kojih i nema pravog uživanja u ovom proizvodu koji se može odmah konzumirati, ali je i sastav brojnih delikatesa mediteranske kuhinje. Inače, princip održivog razvoja uzgajališta daje mogućnost prirodnog sistema pročišćavanja-purifikacije tj. čiste i zdrave organske hrane iz vode u neposrednoj blizini nekoliko stalnih slatkovodnih izvora i 100 m od rijeke Ljute.
Đerić još od 2002.g. radi na izučavanju a od 2007.g. i na izradi projekta uzgoja ostriga. Kod Zavoda za intelektualnu svojinu Crne Gore priznat je patent pod brojem 00302 kao "Naprave za sakupljanje, prihvat i uzgoj školjki - ostriga". Monitoring i izradu cjelokupnog projekta od samog početka prati Institut za biologiju mora - Kotor na čelu sa prof.dr Sretenom Mandićem , dr. Aleksandrom Joksimovićem i Mariom Bussanijem (predsjednikom Italijanske federacije za marikulturu Trst). Crna Gora je svoj novi brend - proizvod "CRNOGORSKU KAMENICU" dobila 2012. godine.

 

ISTRAŽILI MORSKE ŠPILJE OD ARZE DO PLATAMUNA

Kotor 2. listopada 2013. (Radio Dux) - Stručnjaci Instituta za biologiju mora iz Kotora sa kolegama iz NVO "Archipelagos" iz Grčke i NVO "MedCEM" iz Crne Gore, završili su ovih dana terenski rad – preliminarno istraživanje morskih pećina na obali od rta Arza na sjeveru do rta Platamuni na jugu. Morske pećine su poznate kao stanište od izuzetnog značaja za biodiverzitet i potencijalno su stanište morskih medvjedica, veoma rijetke i zaštićene vrste morskih sisara.

Sredozemna medvjedica jedan je od najugroženijih morskih sisara, te vjerovatno najrijeđi tuljan na svijetu. Broj preživjelih predstavnika ove vrste procjenjuje se na ukupno svega 500-600 jedinki koje uglavnom žive u dvije veće populacije - jednoj u području sjeveroistočnog Mediterana (Grčka, Turska, Kipar) i drugoj u području sjeveroistočnog Atlantika (Cap Blanc uz obale zapadne Afrike i Mauritanije i otočje Desertas u arhipelagu Madeire). Na žalost, u drugim dijelovima nekadašnjeg područja obitavanja ove vrste ona se može smatrati regionalno izumrlom vrstom.

 

bottom of page