top of page

Kotorska škura i kantuni

Srednjevjekovni grad Kotor smešten je u jugoistočnom dijelu Bokokotorskog Zaliva i predstavlja jedan od najbolje očuvanih srednjevjekovnih gradova koji je istrajao u očuvanju svog originalnog izgleda.





Tradicionalnu arhitekturu Boke-Kotorske karakterišu kamene kuće, spratne visine od oko 2.50m, spratnosti koja rijetko prelazi tri etaže (prizemlje, sprat i potkrovlje). Kamen je osnovni građevinski materijal kako kuće, tako i okućnice. Obično je korišten domaći kamen, dok je za elemente većih dimenzija i detaljnije obrade upotrebljavan skupocjeni korčunaski kamen. Spoljni zidovi su debeli obično oko dvije mletačke stope1- 72cm. Na uglovima su upotrebljavani zaobljeni kameni blokovi. Podužni zidovi se završavaju vijencem od kamenih ploča koji se u Boki zovu kotali, a kalkanski zidovi su takođe završeni kamenim pločama prepuštenim oko 10cm. Teške balkone kuća rađene takođe u kamenu nose konzole od istog materijala. Kamene konzole nešto drugačijeg oblika i manjih dimenzija, nose i kotale ispod krovnog vijenca. I ograde terasa rađene su u kamenu, na balkonima ih čine različito stilizovane balustrade. Kos krov, najčešće dvovodan, pokriven crijepom- tiglom ili kanalicom ima izraženu ulogu nadvišenja- krune fasada od patiniranog kamena. Krovna ravan nagiba od 20°-30° usklađena je sa kućom i ističe se svojom toplom, crveno-narandžastom bojom, vremenom prošaranom nizom nijansi. Ovaj motiv vernakularne arhitekture čini organsku cjelinu sa kamenom, morem, zelenilom. Fasadni otvori- prozori i vrata su rađeni od drveta najčešće u zelenoj ili bijeloj boji, oivičeni kamenim okvirima. Skladno su proporcionisani, simetrično postavljeni na fasadi. Širina prozora je obično 60-70cm, visina do 100cm, dok su vrata širine 80-100cm i visoka oko 180cm. Otvori su od sunca zaštićeni drvenim kapcima- ..škurama“. U nivou krova nekad se nalaze i krovni prozori- badže ili vidjenice, pažljivo i s mjerom proporcionisane, simetričnog rasporeda.

KOTORSKA ŠKURA

Kotorskim kantunima i kaletama

Kotor je najveća stara urbana cjelina u Crnoj Gori. Najraniji istorijski izvori pominju antički period i lokalitete Akruvijum i Dekaderon, a pisani izvori pominju «Gornji grad», što se odnosilo na najstariji dio naselja na vrhu brijega Sveti Ivan, i «Donji grad», današnji Kotor.
Asimetrična organizacija uzanih ulica i trgova Kotora, zajedno sa brojnim spomenicima srednjevjekovne arhitekture, jedne su od brojnih karakteristika ovog grada.
Stari grad Kotor odlikuje se i značajnim brojem trgova, pjaceta, stilski rađenim kapijama palata imućnih porodica, karakterističnim, velikim brojem stepeništa ili skalina, ali najspecifičnija odlika Kotora veliki broj crkava na relativno malom prostoru.

bottom of page