top of page

Da li ste znali?

Tekstove piše Aleksandar Dender, arhitekta

I'm a title

Da li ste znali koliko Kotor ima vrata od grada?

Odgovor : Osam i po

Prohodna:
1.Zapadna vrata od grada, od Rive 1555 godina
2.Sjeverna vrata od grada, od Parila 1539 godina
3.Južna gradska vrata od Šuranja 13-16-18 vijek
4.Vrata od pozorišta oko 1950 godine
5.Vrata iza kafane Dojmi 13-14 vijek

Neprohodna:
6.Prvobitna zapadna vrata od grada
(iza Uranka) 13 vijek
7.Vrata za izbacivanje smeta, kod
pozorišta, (zazidana),tzv. ""portela"" 13-14 vijek
8.Vrata za brodogradilište od Škurde
(u diskoteci Maximus) 13-14 vijek

1/2. Prozor-vrata na tvrdjavi za izlaz u Špiljare-17 vijek

Jedini za koji se moze reci da je otvor je prozor-vrata na tvrdjavi, zato je označen kao polovina sa.Kroz portelu kod pozorista, iako malu, moglo se ući i izaći. Sva ostala su vrata u pravom smislu rijeci.

I'm another title

Da li ste znali da na pjaci Sv. Tripuna postoje dvije fontane

Da li ste znali da na pjaci Sv. Tripuna postoje dvije fontane, ispred svakog kampanjula po jedna? Niste? Pogledajte clip!
 

I'm another title

Da li ste znali da je u Kotoru, do dolaska Francuza 1807, godine, tokom stoljeca, bilo vise od 30 crkava i samostana?


Danas pričamo malo o kotorskim crkvama

Da li ste znali da je u Kotoru, do dolaska Francuza 1807, godine, tokom stoljeća, bilo vise od 30 crkava i samostana? 

Da li ste znali da Kotor ima 5 crkava iz perioda romanike XII-XIII vijek?

Sv. Tripun, osveštan 1166 godine
Sv. Luka, izgrađen 1195 godine
Sv. Marija Koleđata (Blazena Ozana) osveštana 1221 godine
Sv. Pavle (kod zatvora) izgrađen 1263 godine
Sv. Ana (iza pjace od Muzeja) početak XIII vijeka

Medjutim, bilo je i starijih crkava:

Ispod crkve sv. Marije Koleđate nadjeni su temelji starokršćanske trobrodne bazilike iz prve polovine VI stoljeća, oko 530 godine, sa krstionicom u sjevernom brodu bazilike. Bila je sjedište tadašnjeg biskupa Viktora, što znači da je stara, trobrodna bazilika bila i prva katedralna crkva u Kotoru, mnogo prije sv.Tripuna.

Ispod katedrale sv.Tripuna, Jovica Martinovic je napravio jedno od najznačajnijih otkrića za istoriju Kotora. Izmedju sakristije i Biskupije, otkrio je temelje prvobitne crkve, martirija sv. Tripuna koju je, početkom devetog stoljeca, 809 godine podigao kotorski građanin Andrea Saracenis, kada su moći sv.Tripuna doneseni u Kotor. Ovim je Jovica potvrdio zapis vizantijskog cara Porfirogeneta iz X stoljeca, koji je, pišući o Kotoru, naveo da u gradu postoji crkva, rotunda, posvećena sv. Tripunu.

 

 

Prozor u gotičkom stilu na crkvi Sv. Josipa, koji je rijetkost na ovom području.Otkriven je 8. maja 2012. godine

 


Ispod crkve sv. Mihaila (na pjaci od kina), otkriveni su ostaci dvije ranije crkve koje su postojale na tom mjestu. Najstariji su ostaci starokršćanske trobrodne bazilike sa početka VI stoljeća koja se pružala napred prema pjaci od kina, i bočno prema seminariju sv Leona (pab), i prema vrtu Peregija. Nad tom crkvom, krajem XI stoljeća sagradjena je jednobrodna crkva koja se spominje prilikom osveštanja katedrale sv.Tripuna 1166. godine, da bi na kraju, na temeljima te crkve, početkom XIV stoljeca sagrađena sadašnja crkva sv. Mihaila.
Ostale crkve u Kotoru:

Crkva sv. Josipa (do zatvora) sagradjena je 1631 godine, na ostacima starije crkve i samostana porušenog kod gradnje zatvora. Interesantno je da je unutarnje lice zida sa ulaznim vratima, istovremeno bio vanjski zid nekadašnjeg samostana, tako da su gotički prozori, sadazazidani, bili okrenuti ka unutrašnjosti crkve.
Crkva sv. Antuna, (sv. Klare) sa samostanom, kompleks se pominje vec 1362. godine.U samostanu se cuva izuzetno vrijedna biblioteka.
Crkva sv. Franja, sagrađena krajem XVII stoljeca, kao zamjena za prvobitnu crkvu i samostan sv, Franja na Gurdicu, (izmedju Socijalnog i Vracara), izgradjeni 1286. godine,čiji ktitor je bila Jelena Anzujska. Crkvu i samostan porušili su Mlecani 1657. godine, da ne bi poslužili kao uporiste Turcima koji su opsjedali Kotor.
Crkva Gospe od zdravlja na bedemima, sagrađena 1518. godine
Gospa od Anđela (sada kino) sa samostanom, sagrađena u XV stoljecu
Crkva Sv.Duh (sada koncertna sala Muzicke skole), sagradjena pocetkom XVII stoljeca
Crkva sv. Nikole, sagradjena 1908. godine
I jos jedan interesntan podatak, bili ste mnogo puta u kaficu Cezare, a vjerovatno niste primjetili, od ulaza lijevo, zid sa pilastrima (polustubovima oslonjenim uz zid), koji je pripadao staroj crkvi sv.Nikole od mornara iz XIV stoljeca.Vanjska strana zida sa okulusom (okrugli prozor) dobro se vidi kada udjete u dvoriste palate Bizanti, sa desne strane.

Autor fotografije: Zdenka Janković

I'm another title

Da li ste znali da Kotor, sa gotovo svoje dvije trećina leži na drvenim šipovima u moru

Da li ste znali da Kotor, sa gotovo svoje dvije trećina leži na drvenim šipovima u moru i da je taj prostor ispod grada „prohodan“.Nas stari Kotoranin “pricao” nam je kako bi skocio sa ponte ispred hotela Slavija i ronio sve do kuce, a stanovao je blizu Pjace od kina.Salu na stranu, medjunarodne ekipe ronilaca snimile su, od Gurdića do Tabačine, sve te šipove koji drže grad i kojima ni zemljotres, ni more, nisu naudili. Jovica Martinovic je prilikom iskopa za podzemnu galeriju na pjaci od Rive, nasao poboden sip od bukovog debla promjera 15 cm, jos uvjek zelenog, iako je zgrada po kojom je nadjen izgradjena 1862. godine.

Da li ste znali, da je jedan dio grada napravljen na kanalima, zato sto na potezu od Tabacine do Gurdica ima mnogo jakih izvora, a neke ste vidjeli, na videu, ispred katedrale sv. Tripuna..Kako bi prihvatila toliku vodu, Austrija je napravila mrežu kanala, koji su vodili tu vodu u more.Jedan od uzroka zasto grad plavi je i neodrzavanja tih kanala, kao i to, sto su, izgradnjom podzemne galerije kroz grad, mnogi kanali su presjeceni ili unisteni.Prilazem dva kllipa da vidite silinu vode koja izbija iz tih izvora.

Dali ste znali koliko je Kotor tonuo tokom vjekova? Prag glavnih, zapadnih vrata od grada ,kao i stari plocnik nalze se na 80 cm nize od sadasnjeg plocnika, sto znaci da je Kotor, 14-15 stoljeca bio nizi za 80 cm., tako da su i vrata za toliko bila visocija.
Pod krstionice u sv. Mariji Koledjati, pod u prvobitnj crkvi, martiriju sv. Tripuna, pod u ranoromanickoj crkvi sv. Mihaila su za oko 1,60-1,80 m nizi od sadasnjeg plocnika.
Uzroci tonjenja su, razni, nestabilno tlo, podzemne vode, cesti zemljotresi, a i prirodno spustanje juznog dijela jadranske obale, a izdizanje sjevernog za oko 1mm godisnje.

Da li ste znali da je Citadela,(diskoteka Maximus), prava arheoloska riznica?Osim dvoje starih vrata u bedemima o kojima smo govorili ranije, prilikom istrazivanja ustanovljeno je da je Citadela gradjena u tri faze:
Najstarija faza nalazi se prakticno na nivou mora.Otkriveni su ostaci kasarne iz XI-XII stoljeca, sa originalnim plocnikom, dijelom zida sa prozorom i vratima.Kada je postao neupotrebljiv , prostor kasarne je u XIV stoljecu zatrpan i dogradjen je slijedeci nivo kasarne koji je bio u upotrebi do kraja XVI stoljeca.
Godine 1602., za vrijeme mletackog providura Sorance, stari polozaj je zatrpan i iznad njega sagradjen je novi polozaj nazvan Piazza Soranza, o cemu svjedoci natpis na kamenoj ploci izmedju dva lucna, zasvedena prostora, “Piazza Soranza 1602”.Poslije zemljotresa 1667, godine i taj polozaj je zatrpan u visini sadasnje terase.Sve ovo moze da se vidi u diskoteci.

Da li ste znali, da se prvobitni zidovi kotorskih bedema iz IX-XI stoljeca, mogu vidjeti kod pozorista (parkic) i kod sjevernih gradskih vrata na Parilu.Ostatak prvobitnih zidova nije srusen, vec se nalazi u sendvicu izmedju novih zidova- skarpi (kosi zidovi) sa vanjske strane i setnice za strazu sa unutarnje strane bedema, koje su uradili Mlecani od XV do XVIII stoljeca.
Interesnatan je nalaz zida bedema pri Citadeli (moze se vidjeti u diskoteci) koji se prevrnuo u zemljotresu 1667 godine.Jovica Martinovic je nasao podatak u arhivu da je kroz taj otvor providurov glasnik izasao iz grada i otisao u Veneciju da javi o tragediji koja je zadesila Kotor.

"Moja ideja je bila da ne pišem o temana o Kotoru koje su opšte poznate, već o manje poznatim detaljima iz kotorske povijesti, prvenstveno one graditeljske, u koju sam najviše upućen.Biće sjajno ako uspijem da zainteresiram za rubriku i druge, izvanredne poznavaoce Kotora, te da zajednički otkrijemo malo poznate detalje koji su za sad poznati samo užoj stručnoj javnosti i prezentiramo ih na popularan nacin..."

Aleksandar Dender-autor rubrike "Da li ste znali"

I'm another title

KAKO JE KOTOR KROZ 24 GODINE NAPREDOVAO (1890 – 1914)

Romeo Fiorelli

Molim vas procitajte pazljivo ovaj izvanredni tekst naseg starog kotoranina sjor Romea Fiorellia, štramacijera (1870-1958) koji je sve do 50-tih godina imao butigu za izradu vunenih stramaca na kantunu pjace sv. Tripuna, tamo gdje je sada galerija slika. U tekstu, sjor Romeo oslikava prilike u Kotoru od 1890. do 1914. godine. Otkrit ćete mnogo nepoznatih detalja o životu Kotorana, a i mnoge sličnosti sa sadašnjim stanjem.

Aleksandar Dender

Koliko mi je poznato i dobro se sjećam, pak i po pričanju moje babe i starijih ljudi, Kotor je godine 1890. bio u kritičnom stanju radi saobraćaja, jer nije bio sa parobrodarskim prugama vezan toliko koliko je bilo potrebito. Parobrodarsko društvo »Austro-Ugarski Lojd« bi šiljao sedmično jedan brzi parobrod, koji se zvao »Arciduca Ferdinando Massimiliano«, a drugi naizmjenično »Arciduchessa Carlota«. Bili su na valjke i putovali od Trsta do Kotora 4 dana. Suviše preko sedmice bi stigli dva trgovačka, koji su se vukli za stići u Kotor 8 dana, naizmjenice su bili: Nil, Jonio, Delfino, Smirne, a druge parobrodarske pruge nisu obstojale. Sa vremenom »Lojd« je postavio dva brzija parobroda: »Thetis« i »Iris«, koji su stizali u tri dana, a one na valjke digli. Radi toga u ono vrijeme u poštanskom uredu su bili 4 činovnika i 2 knjigonoše, a u brzojavnom uredu, koji je bio razdijeljen od pošte, 2 činovnika i 1 nosač brzojava. I u svim drugim državnim uredima bila je velika manjina činovnika, također u vojsci. Iz Boke nije moglo doći na Obalu hrane kao unaprijed, jer nije bio obalni saobraćaj.


Zabave su bile u »Slavjanski dom« i u »Srpsku čitaonicu«, a u pokladne dane u Kazalište Veljun za niži narod. Ondašnja kafana »Dojmi« nije imala prostora za zabave. Radničke zadruge, Banke, Sokoli, Vatrogasci, Izleti po Boki itd. nije obstojalo. Tada je obstojala Građanska glazba, ali po smrti učitelja Jerolima Fiorellia god. 1876. bila obustavljena za nekoliko godina. I tako je Kotor u ono doba bio u svemu od manjine. Grad na više mjesta nije bio ni popločan, a dućani u potpunom neredu, i u njemu se živjelo u mrtvilo. Godine 1890. prvi korak unapređenja Kotora bio je saobraćaj sa strane mora. Austinski »Lojd«, parobrodarsko društvo u Trstu, »Ugarsko-Hrvatska« u Fiume, Dubrovačka plovidba u Dubrovniku i Bokeška plovidba u Kotor. Tada su počeli dolaziti od pojedinih društava svakodnevno po jedna brza pruga Trst – Kotor i Fiume – Kotor, kroz 27 sati, a trgovačkih po 2 i 3 dnevno. Povećao se broj kočija, otvorio se saobraćaj Kotor – Cetinje. Država povisila broj činovnika pošte i brzojava i u svim ostalim uredima. Boka je postala ratna luka, Kotor je dobio »Ecellenza« i dva generala i veliki broj oficira. Kafana Dojmi se povećala i svako nekoliko bi došla Opera iz Italije.U gradu su bile tri glazbe: Građanska, Srpska i Vojnička. Godine 1908. osnovala Hrvatska Bokeljska glazba, društva Srpska i Hrvatska radnička zadruga i ostala društva. Počeli su u Boku dolaziti veliki engleski, amerikanski i njemački parobrodi. Izleti po Boki prigodom njehovih mjestnih svečanosti. Tada su počeli u promet auti. Cetinje je dobilo inostrane Konzulate, prolaz inostranih vladara, i tako se razvio veliki saobraćajni prolaz između Kotora i Cetinja.
U Kotoru se povećao broj hotela, kafana i pivovara. U pivovari Laković svaki četvrtak svirala Vojna glazba, a u pivovari Račeta svake subote, u pivovari »Sarajevo« na Puč (alla fontana) tvornica sarajevskog piva bila je podigla ljetnu pozornicu, i šiljala pjevačice i plesačice i svaku večer se tu narod zabavljao. U nedjelju pred kafanom »Dojmi« od 11 do 1 sat koncerat Vojne glazbe, a u večer od 8 do 11 Građanske glazbe, naizmjenice sa drugim glazbama. Životne namirnice bile su niske cijene, da se moglo dobiti hranu u najprvi hotel za 30 kruna mjesečno. Kotor se je tada podigao i bio na glasu radi raznovrsnih zabava, opernih koncerata poznate vrijedne Građanske glazbe, i izleti. U pokladno doba svake nedjelje maškarani Veljun u kafani »Dojmi«, Restauraciji Valtelini i u Jadranskoj kafani. Osobito nezaboravni zadnji dan poklada. Triestinci koji su služili tri godine u vojsku, prozvali su ga »Cattaro per i suoi divertimenti é una piccola Parigi /Mali Pariz/«, a Bečani »Cattaro das kleine Wien /Mali Beč/«. Tako bi i strani i svoj narod u njemu živio u najvišem raspoloženju i zadovoljstvu. Činovnici koji bi dobili premještaj pravili bi molbu da i unaprijed u njemu ostanu, a ako bi otišao opet do par godina bi se u njega povratio. Gdjegod bi se Kotoranin našao, a trefio se s onim koji je u Kotoru živio, odma bi se spomenuo na one vesele dane što je sproveo u Kotor. To se meni dogodilo u Trst i Zagreb, te su me bili opkolili i informirali se za neke građane i za kotorski život. Ko bi otišao ća iz Kotora, odnio bi sa sobom lijepu uspomenu.
Kotor je tada imao 4.000 stanovnika, bio je jedan familijarni gradić i privlačio sve, jer je u njemu živjela kultura i gostoljubivost prema strancima, za dočekati i otpratiti. U ono doba ni jedan izlet nije došao na kotorsko pristanište da ih glazba nije dočekala, pak bili izletnici naši ili inostrani, zato je svako Kotor simpatizirao. Ovo životno raspoloženje je trajalo od 1890. do 1914.godine, kada je Austrija zaratila, pala je tada crnogorska granica koja je bila Kotoru od pomoći. Diglo se nekoliko ureda, smanjio se broj činovnika i vojske. Onaj broj parobroda nije dolazio, a od četiri glazbe spali smo na jednu. Nestala je ona vesela mladost koja se znala zabaviti i razveseliti građanstvo. Otišlo je iz Kotora preko 50 obitelji, a naselili se tuđi. Broj stanovnika je pao na 2.700. Kotor je počeo da gubi onaj veseli život, pak smo se povratili na ovo prvašnje doba. Ali, sa vremenom se počeo opet penjati, ali nikad više onako, jer sadašnji naraštaj nije u duhu patriot za svoj rodni kraj.
Što se tiše građevina nije ništa napredovao prama drugim gradovima. U gradu, na položaje gdje su obstojale male kuće, podigle su sljedeće palače: Ribica, Radić, Machin, Čučak, Stefanović, Komanda mjesta, Tomičić, Matković, Meneghello, i deset malih kuća povećale. Izvan grada pak, na desnoj i lijevoj strani grada 4 nove kuće i to kroz vrijeme od 70 godina, niti jedna na godinu. Drugi gradovi, osobito Dubrovnik, kroz 40 godina ogradili su između kuća i vila preko 3.000, to bi bilo 175 na godinu. Ali oni ne idu u tuđe gradove da grade i da kupuju kuće, jer su patrioti za svoj grad i drže se svoga kraja, a Kotorani koji su stekli blago u svom rodnom gradu, idu u tuđe gradove i tamo kupuju i grade i odseljavaju se iz svoga kraja. Kotorani su se raselili po raznim gradovima i najmanje ih ima u Kotor, a tuđi otimaju svoje mjesto. Tada se tuže da u Općinu kotorsku nema Kotorana, pak tako mora i da ide kada je većina tuđeg naseljenog naroda, a manjina Kotorana gubi od većine. I po takvim patriotima mora da tuđi zapovijeda gradom. To ostaje kritika na onim istim Kotoranima koji ne haju za svoj rodni kraj, pak mora da Kotor propadne."

Romeo Fiorelli

I'm another title

ŠKALJARSKA PJACA-PJACA OD SALATE

PJACA ŠKALJARSKA
 

Da li ste znali, da pjaca Škaljarska nije bila pjaca do pocetka XIX stoljeca? Pogledajte pjacu na planu mletackog kapetana Franceska Djironcija iz 1785 godine, iz kojeg se vidi da je ispred kuce Vukicevica (297) bila crkva, najvjerovatnije sv, Jerolim, koja je srusena za vrijeme Napoleonove okupacije, dok je, pocetkom XIX stoljeca sagradjena jos jedna kuca sa lijepom vanjskom skalinadom tamo gdje je sada pompa i taraca Perpera.Ova kuca srusena je pocetkom 50-tih godina kada je pjaca i dobila sadasnji izgled.Blok zgrada oko pjace Skaljarske, u neposrednoj blizini Katedrale cuva mnogo ostataka iz perioda romanike i romanogotike XII-XIV stoljeca i ima, osim arhitektonskih vrijednosti i veliki urbani znacaj, jer su podaci sacuvani u njemu veoma vazni za tumacenje geneze (porijekla i razvitka) grada. 



Da li ste znali ko je sve zivio oko pjace Skaljarske do zemljotresa? 36 FAMILIJA!
Zgrada 291: (od prizemlja prema gore): Popovici, Fiorelli, Mare Vujaskovic, Duletici
Zgrada 293: Bjelcevici, Sjora Kate i Mico
Zgrada 294: MareBauk , Milica Jokic, Niko i Vlado Kopitovic,Dula Vukovic, Djurovici
Zgrada 295: Prorocici
Zgrada 296: Dragutinovici
Zgrada 297: Tripo I Marija Vukicevic
Zgrada 298: Djurovici
Zgrada 299: Popovici (Sasa, Rozmari i mati Drage)
Zgrada 300: Milosevici
Zgrada 301: Tonka i Arsen Semerad,
Zgrada 302: Martinovici, Nane Delamoda
Zgrada 303: Djoko orancada, Mico limunada
Zgrada 309: Leoni,
Zgrada 310: Coso, Milosevici
Zgrada 311: Olga i Jozica Popovic, Jelka Percin
Zgrada 315: Misko i Mirko Maricevic, Jovanovici, Sida Moskov, Mracevici, Cetrdekovici,Lina Radic. Lucija Radulovic, Miso Rosandic, Pezenti Marija, Vlado Strahinja

Gospa od Zdravlja


Do crkve nije lako doći, ima 520 skalina, vjernici kažu, ne penje se više onaj koji želi nego onaj koji može.U četiri kapelice uz put nekada su bile izložene slike posvećene Blazenoj Djevici Mariji, a danas se čuvaju u samoj crkvi.
Crkva se u arhivskim dokumentima prvi put spominje 1518.godine. Do druge polovice XVII stoljeća zvala se Gospa od počivala. Bilo je to prirodno odmorište, na pola puta do tvrdjave San Giovanni, a od tada, poslije epidemije kuge koja je opustošila Kotor, nosi naziv Gospa od Zdravlja. Posvećena je prikazanju Blazene Djevice Marije u hramu , i svakog 21. 11. slavi se kao Gospa od Zdravlja. U prvoj polovici XVIII stoljeća sagradjen je zvonik u kojem se nalaze tri zvona izradjena u Italiji. Danas se sve rjedje može čuti specifićni zvon sa zvonika, jer ne zna svako “slaviti” zvona, moj otac je vjerovatno posljednji koji zna kako treba slaviti.
Ispred glavnog ulaza, ispod zasvedenog trijema, nalazi se grobnica Petra Anton Conte de Lukovic, sa natpisom : Kotoranin, nije u zivotu zaboravio svoje, niti ce ga oni zaboraviti kad umre, god. 1860. U crkvi se nalazi mramorni oltar koji je uradjen u Veneciji oko 1700. godine. Na oltaru su dva kipa, jedan sv. Tripuna zaštitnika grada Kotora i drugi sv. Jeronima, zaštitnika Dalmacije, kojoj je Kotor dugi niz stoljeća pripadao geografski, civilizacijski i vjerski. Čudotvorna ikona Gospe od Zdravlja danas se čuva u riznici kotorske katedrale.



U Kotoru se više puta pojavljivala kuga, narocito 1435. godine koja je gotovo potpuno opustošila Kotor, a 1572. godine od nje su u Kotoru između ostalih umrli svi kanonici.Kult Gospe od Zdravlja rasirio se u podrucjima pod Mletackom republikom poslije 1630. godine kada je u Veneciji od kuge umrlo gotovo 80.000 ljudi.Mlecani su tada poceli graditi zavjetne crkve posvecene Gospi od Zdravlja, tako da je u drugoj polovici XVII stoljeca i crkva Gospa od pocivala postala zavjetna crkva.

U periodu od 1400 g. do 1730 godine, kuga se pojavljivala desetak puta u Kotoru, zato je i bio osnovan karantin-lazaret gje su u karantinu zadrzavani sumnjivi ili zarazeni brodovi,posada, putnici i roba.Prvi pomen karantina je iz 1431 godine, dok je prvu odredbuo osnivanju Zdravstenog ureda (Magistrato alla Sanita) donijelo Malo vijećegrada Kotora 7. aprila 1437. godine.

KRATKA ISTORIJA KOTORA

do 535. godine 535 godina pod Rimom
od 535. godine do 1186. godine 650 godina pod Vizantijom
od 1186. godine do 1371. godine 185 godina pod Nemanjicima
od 1390. godine do 1420. godine 30 godina samostalni grad-republika
od 1420. godine do 1797. godine 377 godina pod Venecijom
od 1797. godine do 1806. godine 9 godina pod Austrougarskom
od 1806. godine do 1814. godine 7 godina pod Francuzima I Rusima
od 1814. godine do 1918. godine 104 godine pod Austrougarskom
od 1918. godine do 1941. godine 23 godine pod Kraljevinom Jugoslavijom
od 1945. godine do 2006. godine 61 godina u Jugoslaviji
od 2006. godine do ? - u Crnoj Gori


Kao sto vidite Kotor je prezivio preko 2.000 godina svoje povijesti, zadrzavajuci kroz veci dio te povijesti mjesto administrativnog, kulturnog i privrednog centra Boke Kotorske i sire regije.Kotor je kroz povijest pripadao raznim carstvima, drzavama…ali postoji jedna konstanta koja se provlaci kroz sve povijesne epohe:
BEZ OBZIRA KOME SU PRIPADALI ILI CIJU SU VLAST PRIZNAVALI, KOTORANI SU KROZ MNOGA STOLJECA ZNALI DA SE BORE ZA SVOJ GRAD I ODBRANE NJEGOVU AUTONOMIJU, JEZIK I OBICAJE SVJESNI ZNACAJA I POSEBNOSTI SVOGA GRADA, PREDAJUCI TO ZAVJESTANJE SA GENERACIJE NA GENERACIJU DA GA NASTAVLJAJU U BUDUCNOSTI.

bottom of page