

Mladi sljedbenici bokeljske tradicije i kulture

Bokeška škrinja



Sjećanja u slikama
Pomorstvo Boke Kotorske na slikama Bazija Ivankovića-Željko Brguljan




Istrazivačkim radom autor je uspio prikupiti veliki broj Ivankovićevih slika, ulja na platnu na kojima su jedrenjaci, njihove posade, parabrodi, flote. Pomorski kapetan i umjetnik bokeljskih korijena Bazij Ivanković je svojim djelima približio vrijeme u kojem je živio, druga polovina 19 vijeka, te obogatio ukupnu bokeljsku pomorsku percepciju.
Većinu jedrenjaka i parabroda kao i flota brodova, kapetan Ivanković naslikao je u tršćanskom zaljevu. Ivankovićev veliki slikarski opus koji je razasut po muzejima, Milana, Kotora, Budimpešte, crkvama, privatnim zbirkama i do sada nepoznatim lokacijama, sada je predstavljen široj publici kroz knjigu Željka Brguljana. Autor je dao pregled istorije pomorstva od starih Ilira do prvih parabroda veoma sazeto kao i hronolosku obradu kapetana brodova koji se nalaze u ovoj knjizi
Priče starih fotografija




Stare fotografije i sjećanja
*Stare fotografije i dokumenti grada Kotora
*Peraški školarci i mladi vatrogasci
*Priča stare žičare
*Naši stari albumi
Fotografijom kroz Boku




Fotografije raznih predjela Boke Kotorske, novijeg datuma sa kratkim pričama prošlosti i podacima kojih se sjećaju samo još pojedini ljudi ovog kraja.
*Starim putevima i tajnama zaboravljenih špilja sa Šavom Ivanovićem-Priče sa Pestingrada
*Peraška sjećanja sa Antonom Tonijem Petričevićem-Priča o Lorgu
Kotorske mačke




Nakon velikog zemljotresa, 1979. godine koji je zadesio grad Kotor, veći broj stanovnika Starog grada se iselio iz grada. Napušteni grad su počele naseljavati mačke koje i danas žive, u velikom broju, na ulicama grada. Nakon sanacije razrušenih objekata u grad se polako počeo vraćati život, ali ga vjerni stanovnici, kotorske mačke, nisu napuštale. Tako je ostao veliki broj pripitomljenih mačaka u gradu, koje postaju obilježje Kotora i velika atrakcija za turiste.
Kotorska škura, kantuni i kalete




Kotor je najveća stara urbana cjelina u Crnoj Gori. U najranijim istorijskim izvorima spominje se antički period i lokaliteti Akruvijum i Dekaderon, a u pisanim izvorima spominje se «Gornji grad», što se odnosilo na najstariji dio naselja na vrhu brijega Sveti Ivan, i «Donji grad», današnji Kotor. Asimetrična organizacija uzanih ulica i trgova Kotora, zajedno sa brojnim spomenicima srednjevjekovne arhitekture, jedne su od brojnih karakteristika ovog grada.
U Starom gradu Kotoru, kao i na svim kamenim kućama primorja, još uvijek se mogu vidjeti prozori sa drvenim starim škurama...
Stare razglednice Boke




















