top of page
Današnji nosioci kulture i čuvari tradicije 

BOKELJSKA MORNARICA

LODE

Godišnje ponovljenje svečanosti

koju smo spravni da svetkujemo,

dok oživljuje u nama najmilije bogoljubne uspomene,

podsjeća nas na sjajna djela naših praotaca,

koji pod okriljem Čudotvorca,

čije svete moći Kotor poštuje,

postadoše zaslužni za vjeru i za domovinu,

a nama

njihovim sretnim potomcima

ostaviše slavno nasljedstvo.

Dakle, građani, nek se i ove godine proslavi

predajnim sjajem i uobičajenim obredima

ova nama tako mila svečanost,

a neka nama svima

bude podstrek isti onaj svetac radi kojeg se ona i svetkuje.

Neka se tim najprije iskaže slava Bogu Velikome,

te poklon i štovanje slavnoj Djevici Mariji

i poglavitom mučeniku Isusovu

Svetom Tripunu.

Ej dopusti, Veliki Bože,

nek se za toliki niz stoljeća,

koliko je do sada minulo trenutaka,

razvije svake godine proslavljeni ovaj stijeg,

a uvjek u

slozi, sreći i ljubavi.

Slava ! Slava ! Slava!

 

 

,, Bokeljska mornarica ,, i danas održava tradicije, nastupajući sa glavnim odredom u tradicionalnoj nošnji, sa starinskim oružjem, i igra svoje Kolo sa elementima srednjevjekovne simbolike, prilikom proslave uzaštitnika grada sv. Tripuna, 3 februara, i , u novije doba, još na dan kada je 1463. god. proglasila svoj Statut (26 juna ).
Pored toga bavi se izučavanjem pomorske prošlosti i tradicija, na okruglim stolovima i raznim tribinama, kao i održavanju veza sa sličnim organizacijama i pomorskim školama i fakultetima u CrnojGori i svijetu.

http://www.bokeljskamornarica.org/



ARHIV KOTORSKE BISKUPIJE

Biskupski arhiv čuva građu od 1431. do danas, kao i najstariji dokument iz 1298. god.

Folklorna sekcija „Bokeljske mornarice 809“ koja djeluje na dugoj i slavnoj tradiciji bratovštine Bokeljske mornarice 

POMORSKI MUZEJ CRNE GORE U KOTORU

Pomorski muzej (Museum Maritimum) u Kotoru nastao je postepenim razvitkom prvobitne zbirke Bratovštine "Bokeljska mornarica", utemeljene oko 1880. godine, koja je od 1900. godine otvorena za javnost, a 1938. godine preuređena i otvorena na prvom spratu sadašnje muzejske zgrade, da bi tek nakon završetka Drugog svjetskog rata u godinama od 1949-1952. godine čitava zgrada, barokna palata plemićke porodice Grgurina iz početka XVIII vijeka, bila kompletno restaurirana i adaptirana za potrebe Muzeja

MANDOLINSKI ORKESTAR HGD CG

Mandolina je autohtoni mediteranski instrument koji je u 19. vijeku bio u sastavu mnogih tamburaških
orkestara u Boki kotorskoj. 
Hrvatsko

građansko društvo Crne Gore,
Kotor, u nastojanju da očuva
baštinu svoga grada i ponovno uvede mandolinu u tamburaške sastave, prije nekoliko godina obnovilo je  orkestar sa novi članovima.

Mnogi od starijih članova orkestra su svirali na mandolini u sastavu koji je ranije vodio pok. prof. Nikola Gregović.

 

DOBROTSKA ČIPKA

Nadežda Nada Radović, je danas jedina osoba koja se bavi čuvanjem, izradom i popularizacijom ovog prekrasnog ručnog rada, koji vuče porijeklo iz dalekog srednjeg vijeka.

GRADSKA MUZIKA KOTOR

Gradska muzika Kotor osnovana je davne 1842. godine, a osnovali su je ugledni građani koji su tadašnjem gradonačelniku Marku Paskvaliju podnijeli pismeni prijedlog za osnivanje orkestra. Prvi orkestar pod nazivom "Građanska glazba grada Kotora" imao je 24 člana. Za svoj rad orkestar je dobio mnogobrojna priznanja, među kojima su svakako najznačajnija Orden zasluga za narod sa srebrnim zracima, dodijeljen ukazom Josipa Broza Tita 1967. godine, te Novembarska nagrada Grada Kotora iz 1977. godine. Danas orkestar ima 30-tak članova, uglavnom amatera, koji s ponosom prezentiraju muzičku kulturu i stoljetnu tradiciju staroga grada.

 

KUD NIKOLA ĐURKOVIĆ-KOTOR

Folklorni ansambl „Nikola Đurković“ iz Kotora je osnovan 2010. godine,nakon 20 godina prestanka rada bilo kakve folklorne sekcije u gradu Kotoru , uz pomoć i želju starih folkloraša i mladih entuzijasta iz grada Kotora i okoline.

Danas ansambl broji oko 100 aktivnih članova razvrstanih u 3 uzrasne igračko folklorne sekcije. Takođe u sastavu ansambla radi i narodni orkestar .Kao mlad ansambl još uvijek ne posjeduje niti jednu narodnu nošnju već je posuđuje za sve svoje nastupe i koncerte.

 

KLAPSKA PJESMA

Klapsko pjevanje je tradicionalna vokalna muzika porijeklom s juga Dalmacije, najviše iz primorskih i otočkih krajeva. 2012. god. UNESCO je uvrstio klapsko pjevanje na popis nematerijalne svjetske baštine u Europi. U Perastu se svake godine održava Međunarodni festival klapa u cilju čuvanja i njegovanja tradicije klapskog pjevanja.


 

Atelje starih zanata "Kamenina"-Kotor

Atelje starih zanata "Kamenina", Martinović Petra, bavi se izradom unikatnih suvenira i upotrebnom keramikom

MASLINARSKO DRUŠTVO "BOKA" - BOKA KOTORSKA

Maslinarsko društvo „Boka“ - Boka Kotorska je nevladina organizacija (udruženje) osnovano 16.novembra 2003.godine radi unapređenja maslinarstva u Boki Kotorskoj. Nastojanje (vizija) Društva je povratak Boke maslini i masline Boki, kao i očuvanje tradicionalnih vrijednosti i nacionalnog blaga, obilježja Boke i Mediterana

Web portal: www.maslinaboka.org

Kulturne manifestacije

1. Maskembali i karnevali, tradicionalne svečanosti na primorju koji se održavaju tokom februara.
2.
"Bokeljska noć" , tradicionalna manifestacija koja se održava u drugoj polovini februara u organizaciji podružnice Bokeljske mornarice iz Tivta.
3.
Festival Mediteranskog teatra "Purgatorije"u organizaciji Centra za kulturu Tivat (izložbe, pozorišne predstave, filmske projekcije, koncerti).Održavaju se u periodu od 25. jula do 10. avgusta.
4.
Tivatske ljetnje fešte u organizaciji Turističke organizacije Tivat su tradicionalne zabave koje se organizuju tokom ljeta na plažama i drugim javnim površinama gdje se prezentuju lokalni običaji uz ribu i vino.
5.
Lastovske fešte održavaju se prve subote u  avgustu, u Gornjoj Lastvi (kulturno umjetnički program, večeri u mlinu, izložbe) sa ciljem očuvanja kulturnog nasleđa.
6.
Boćarska olimpijada je sportska manifestacija koja se održava u ljetnjem periodu.
7.
Novembarski dani kulture (povodom dana Opštine) i redovni program Centra za kulturu Tivat u toku zimskog perioda (pozorišne predstave, koncerti, izložbe...)
8.
Žučenica Fest u organizaciji žena Tivta i Radio Tivta.Održava se u periodu od 10. do 13.maja.

9.Tradicionalna manifestacija “Fešta kamelija”, u organizaciji Nevladinog udruženja “Kamelija” Stoliv
 

bottom of page