top of page

Dnevnik realizacije 

FORMIRANJE GRUPE ZA RAD NA PROJEKTU

Novembar, 2012; Januar 2012.

 

U okviru realizacije projekta kreirani su korisnički nalozi na dvije društvene mreže: Edmodo i Facebook, u cilju uspostavljanja online komunikacije i zajedničkog rada na projektu. 

Formirane su grupe: Edmodo: Multimedijalna sekcija

Facebook grupa: Projekt-Bokeljska škrinja

KREIRANJE I AŽURIRANJE WEB PORTALA "BOKELJSKA ŠKRINJA"

​Januar, 2013.

Kreirana je web stranica za publiciranje radova učenika, ažuriran osnovni sadržaj i izgled stranice. 
Tokom daljeg rada web portal je estetski oblikovan sa umetnutim važnim detaljima bokeljske kulturne baštine. Uspostavljen je kontakt sa urednicima Radio Dux-a i dobijeno dopuštenje za preuzimanje i korištenje određenih tekstova i fotografija sa njihovog web portala. Takođe smo uspostavili i kontakte sa ostalim saradnicima, Antonom Tonijem Petričevićem i Aleksandrom Denderom koji nam dostavljaju razne autentične priče i ostale sadržaje iz prošlosti Boke.

Wix-Bokeljska škrinja





SAKUPLJANJE MATERIJALA NA TEMU PISCI I PUTOPISCI O BOKI

Posjeta školskoj biblioteci
Naše istraživanje na temu Boke kotorske započinjemo izučavanjem tekstova i poetskih radova vezanih za Boku. Krenuli smo u istraživanje ko je sve pisao o Boki.
Tražimo materijale, putopise, i raznu dokumentaciju sa tematikom koja se odnosi na Boku Kotorsku.
Posjetiti smo našu školsku biblioteku gdje nam je naš bibliotekar, Đorđije Radonjić, pomogao u pronalaženju materijala. Pogledajte fotografije -Slide.ly

SAKUPLJANJE MATERIJALA NA TEMU BOKA KOTORSKA U STIHOVIMA
Posjeta gradskoj biblioteci
Posjetili smo i Gradsku biblioteku grada Kotora, gdje smo dobili nove materijale za naše istraživanje. Saznajemo za mnoge pjesnike koji su se divili Boki, voljeli je, čeznuli i pisali o njoj.

IZRADA I ŠTAMPANJE DIGITALNIH SKRIPTI

Sortiramo materijale, vršimo odabir stihova, zapisujemo i ažuriramo u elektronskoj formi, objavljujemo na web stranici Bokeljska škrinja i štampamo publikacije "Boka Kotorska u stihovima" i "Rekli su o Boki". Jedan broj publikacija poklanjamo školskoj biblioteci na korištenje i profesorima naše škole.

STVARANJE NOVIH LITERARNIH I LIKOVNIH RADOVA I IZVOĐENJE PROGRAMA "NAŠA MILA BOKO"
S​tvaranje na temu Boka i izvođenje programa "Naša mila Boko" u okviru naše škole i na obali. Recitovanje poezije bokeljskih pjesnika uz muzičke tačke i dijeljenje štampanog materijala našim sugrađanima.

IZVORNI TRADICIONALNI BOKELJSKI GOVOR

*Istraživanje, učenje značenja izvornih riječi bokeljskog govora putem lokalnog lista "Karampana" i knjige "Romanizmi u Crnoj Gori", autorke Vesne Lipovac Radulović* Učenje tekstova i izvođenje dramskih predstava na bokeljskom jeziku
*Rad na novim tekstovima

U ZNAKU KARNEVALA I KOTORSKIH KARNEVALSKIH FEŠTI
Priprema programa za javno izvođenje u okviru kotorskih karnevalskih svečanosti. Predstavljanje programa u okviru škole unoseći atmosferu kotorskih dana karnevala školskim učionicama i hodnicima.
Priprema za učešće sa programom "Suđenje Jediničaru što po đačkim librima bala" na Dječijem hepeningu, koji se održava u Centru za kulturu.

KONCERT POD MASKAMA
Zajednički odlazak na Koncert pod maskama u muzičkoj školi Vida Matjan u Kotoru.Uz divno raspoloženje uživamo u klasičnim muzičkim djelima, pružajući podršku i učenicima naše škole, učesnicima koncerta.

NAŠ JAVNI NASTUP

Na manifestaciji „Dječiji hepening“ koja je, u okviru tradicionalnih zimskih kotorskih karnevalskih svečanosti, održana u Kulturnom centru Nikola Đurković, učesnici projekta "Digitalni hodočasnici putevima kulture i tradicije" su izveli skeč "Suđenje jedinicama što po đačkim librima balaju".

"ĐIR PO GRADU" U SARADNJI SA TURISTIČKOM ORGANIZACIJOM OPŠTINE KOTOR
Jednodnevni edukativno istraživački obilazak grada uz organizovani kviz ulicama Starog grada, "Traženje blaga", gdje su učenici tražeći blago, pratili zadane ciljeve i mape provjeravajući stečena znanja.

KO SU DANAŠNJI ČUVARI NAŠE NEMATERIJALNE BAŠTINE I NASLJEĐA?
>POSJETE KULTURNIM INSTITUCIJAMA:
*BOKELJSKA MORNARICA-KOTOR
*GRADSKA MUZIKA-KOTOR
*KUD-U NIKOLA ĐURKOVIĆ-KOTOR
*RADIO DUX-TIVAT
*HGD CG-KOTOR
*JU "CENTAR ZA KULTURU" TIVAT
*GRADSKA BIBLIOTEKA-KOTOR

 

MAJSTORI STARIH ZANATA

Organizovane posjete

*Atelje "Kamenina"
Petar Martinović
*Ljubomir Homen
stari kotorski časovničar

 

Atelje starih zanata u Kotoru i ručna izrada predmeta od gline
Obišli smo Atelje starih zanata, gdje smo posjetili porodicu Martinović, koja se godinama bavi starim drevnim lončarskim zanatom, izradom unikatnih suvenira i upotrebnom keramikom.
Upoznali smo se sa starim grnčarskim tehnikama izrade predmeta od gline i kako ljudi svojom kreativnošću i umijećem stvaraju ekološke proizvode, suvenire, i razne rukotvorevine u ovoj maloj porodničnoj radionici u Dobroti.
Oni su nam ispričali o glini i o načinu rada s glinom, prikazali tehniku izrade upotrebnih i ukrasnih predmeta od gline. Neki od nas su zasukali rukave i uz pomoć i instrukcije Martinović Petra izradili nekoliko ukrasnih predmeta

U posjeti starom kotorskom zanatliji, uraru, Ljubomiru Homenu
Ljubomir Homen, stari zanatlija grada Kotora, urar i zlatar, godinama  svakodnevno navija i održava stari gradski sat koji je postavljen na tornju 1602. godine, u doba Austrougarske. Građevina gdje je smješten mehanizam gradskog sata izgrađena je još  u doba Mlečana. Ljubomir Homen  je četvrta  generacija porodice Homen koji više od 150 godina brinu o gradskom satu, jednom od glavnih obilježja grada Kotora.

FOTO PRIČE O BOKI
*Sakupljanje i izrada foto albuma starih fotografija uz odgovarajuće opise
*Izrada prezentacije i fotoalbuma ilustracija iz knjige "Pomorstvo Boke Kotorske  na slikama Bazija Ivankovića" autora Željka Brguljana
*Prezentacija sjećanja starog peraštanina "Priča o Lorgu"
*Prezentacija fotografija i kratkih priča o brdu Pestingrad "Priče sa Pestingrada"
*Prezentacija sjećanja koja prate stare fotografije "Priče starih fotografija"
*Prezentacija fotografija kotorskih škura i ulica "Kotorska škura i kalete"
*Foto album kotorskih mačaka koje su nakon zemljotresa postale jedno od obilježja grada Kotora.

U POSJETI MANDOLINSKOM ORKESTRU "TRIPO TOMAS"

Posjeta mandolinskom orkestru Hrvatskog građanskog društva Kotor, jednim od značajnih čuvara tradicionalnih vrijednosti i naslijeđa Boke Kotorske. Mandolinski orkestar su posjetili profesori i učenici naše škole.

POETSKO-MUZIČKI PROGRAM "KRAJEVI KAO I BIĆA IMAJU DUŠU"

U okviru razvoja kulturne saradnje i podsticanja duhovnog razvoja mladih, priređen je poetsko-muzički program "Krajevi kao i bića imaju dušu". Učesnici programa su bili Gimnazija Kotor, Osnovna škola "Narodni heroj Savo Ilić"-Kotor, Mandolinski orkestar "Tripo Tomas", dramska sekcija Kluba mladih HGD CG i klapa Incanto

bottom of page